5 powodów dla których warto oglądać Grę o Tron
Sierpień 2, 2018
Polski aktor Paweł Sakowski w serialu Gra o Tron
Sierpień 13, 2018

Tudela – hiszpańskie miasto, które zafascynowało twórców gry o tron

tudela

Miasta oraz inne miejsca, w których kręcone są seriale bądź filmy, zawsze cieszą się powodzeniem i popularnością wśród turystów chcących zobaczyć znajome z ekranu krajobrazy i scenerie. Tak samo jest z hiszpańskim miastem Tudela, w którym nakręcono część odcinków Gry o Tron. Jakie jest to miasto i czym urzekło twórców tego popularnego serialu?

Nieduże miasto o ogromnym potencjale

Tudela to miasteczko położone w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Nawarra, które liczy niespełna 30.000 mieszkańców. Nawarra to bardzo malowniczy region Hiszpanii, graniczący z Francją i oddzielony od niej Pirenejami. Początki miasta związane są z muzułmanami, którzy utworzyli tutaj osadę w 802 roku. Miastem z prawami miejskimi stała się Tudela w 1390 roku. To nieduże miasteczko kusi turystów ciekawymi zabytkami, a wśród nich między innymi kolegiatą gotycko- renesansową Santa Maria z malowidłami Sądu Ostatecznego, kościołem Świętej Magdaleny w stylu romańskim oraz rynkiem miasta Plaza de los Fueros, który był niegdyś areną walk byków. Sceny przedstawiające te walki umieszczone są na kamienicach okalających rynek. Za miastem leży pustynny park krajobrazowy o nazwie Bardenas Reales. Zróżnicowany krajobraz w mieście jak i wokół niego sprawił, iż Tudela stała się idealną scenerią dla Gry o Tron. Pozwolił on scenarzystom wykorzystać swój potencjał i sprawił, iż widz ma wrażenie obecności wraz z bohaterami serialu na różnych kontynentach.

Pustynia niczym powierzchnia Księżyca

Bardenas Reales to park krajobrazowy, który wręcz zapiera dech i hipnotyzuje swoim ukształtowaniem. Park wpisany jest na listę UNESCO jako rezerwat biosfery. Pustynia zbudowana jest z gipsu i gliny, a wyrzeźbiona została w całości wiatrem oraz deszczami powodującymi erozję. W Bardenas Reales pełno jest wąwozów, przepaści i nielicznych zbiorników wodnych. Krajobraz parku nieraz tworzył scenerię kinowych produkcji, w tym dla przygód Jamesa Bonda („Świat to za mało”), kina hiszpańskiego oraz w przywoływanej Grze o Tron. Miłośnicy serialu kojarzą, iż to właśnie nad Bardenas Reales leciała Daenerys „Matka smoków” odbywając swoją podróż do tronu. Park to idealny punkt wycieczkowy do zwiedzania pieszo, rowerem bądź zza kierownicy, a fani Gry o Tron będą usatysfakcjonowani podwójnie spotykając się z tymi krajobrazami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok